Jak na własną rękę zająć się szczeliną?

W celu uszczelnienia dachu w wielu wypadkach nie musimy zupełnie korzystać z uprzejmości kompetentnej firmy budowlanej. Dotyczy to w głównej mierze sytuacji, w jakich przeciek jest stosunkowo niewielki i jesteśmy w stanie na własną rękę ją zlokalizować.
foam
Jeżeli to nam się uda – w znacznym stopniu tańszym środkiem niż zatrudnienie specjalisty będzie wybranie się do dowolnego marketu budowlanego i zapytanie któregoś z pracowników o spray insulation foam.

Aby kłaść równą powłokę izolacji należy mieć odrobinę doświadczenia, więc za kładzenie takiej warstwy lepiej nie robić na własną rękę. W wypadku niewielkiej nieszczelności jednak potrzebne jest działanie punktowe, a to już nie stanowi większego problemu nawet dla laika. Pracownik sklepu bez wątpliwości poradzi nam dobór artykułu, za pomocą którego zalejemy nieszczelność.

Piankę można zagospodarować również do innych nieszczelności – doskonale sprawdza się przykładowo przy kabinach przysznicowych. Używanie nie nastręcza żadnych kłopotów, musimy tylko zwracać uwagę, aby nie przesadzić z ilością pianki, lub aby nie wykorzystać jej zbyt mało. Najtrafniej po jej wyschnięciu jeszcze raz zweryfikować szczelność. Możemy to uczynić po prostu otwierając przeciwległe okna i wejście. Jeżeli dziura nadal istnieje – powinniśmy usłyszeć specyficzny świst lub wyczuć powietrze na dłoni przyłożonej do miejsca zastosowania pianki. Jeżeli nieszczelność nadal istnieje – najlepiej będzie zerwać piankę i zastąpić ją nowiutką, ustalając w międzyczasie, jakiego typu błąd popełniliśmy za pierwszym razem.

Tomasz Domański