Wybór metody izolacji cieplnej

Plusy które kojarzą się z dobrym wykonaniem izolacji cieplnej są niesłychanie proste do wymienienia – odporność wnętrza mieszkania na panujące warunki atmosferyczne, niższe wydatki ocieplania, czy pomocnicze profity w postaci na przykład izolacji akustycznej (bez wątpienia każdy, kto kiedykolwiek przebywał w bloku z dużej płyty będzie w stanie to uznać). Dlatego dobierając godziwą metodę izolacji warto zdecydować się na najbardziej sprawną. Nawet, jeżeli miałoby się okazać, że będzie się to kojarzyło z niższymi kosztami, pozwoli nam w przyszłości uniknąć kosztów powiązanych z remontem.

Co to oznacza efektywna izolacja?

Czym powinna cechować się efektywna metoda izolacji termicznej? Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wydaje się być szczelność. Jeżeli izolacja nie będzie hermetyczna, nie będzie w ogóle spełniała własnego bazowego zadania, co w klimacie może być nadzwyczaj niedomagające nawet dla osób charakteryzujących się ogromną wytrzymałością na zimno. Jeżeli poprzez nieszczelną izolację do wnętrza mieszkania będzie dostawało się chłodne powietrze, nasze grzejniki będą musiały wykonywać pracę na zdecydowanie wyższych obrotach by zapewnić nam możliwość zwyczajnego funkcjonowania. Oczywiście wiąże się to z wyższymi sumptami, które będziemy ponosić finansując nagrzewanie.
Izolacja powinna być również trwała oraz wytrwać o wiele więcej niż jeden – dwa sezony. Sytuacja, w której ze względu na defekt izolacji już po roku czy dwóch od jej zastosowania musimy ponownie narażać się na koszty oraz niewygody, jakie generują remonty, ma obowiązek być frustrująca dla każdego. Jeżeli zdecydujemy się na efektywną metodę – uda nam się tego uniknąć.

Perfekcyjna metoda

Którą metodę wobec tego najpoprawniej wyłonić? Najszczelniejsza oraz w największym stopniu trwała wydaje się być izolacja za wsparciem natrysku pianki poliuretanowej spray insulation foam. Jest wygodna oraz bezproblemowa w użyciu, do tego większość używających jej korporacji oferuje swoim konsumentom gwarancję.

Tomasz Domański